CTech | Cüneyd Fırat, CTech’in 2022 yılını değerlendirdi ve 2023’ten beklentilerini anlattı

Cüneyd Fırat, CTech’in 2022 yılını değerlendirdi ve 2023’ten beklentilerini anlattı

CTech | Cüneyd Fırat, CTech’in 2022 yılını değerlendirdi ve 2023’ten beklentilerini anlattı
16 Haziran 2023

CTech Bilişim Teknolojileri, Savunma ve Güvenlik, Havacılık ve Uzay, Telekom ve Yayıncılık alanlarında Aviyonik Sistemler ve Haberleşme, Siber Güvenlik ve Modelleme-Simülasyon teknolojilerinde kamu, özel sektör ve yurt dışındaki muhtelif paydaşlarına ürün ve çözümler sunuyor.

Firma, 2018 yılında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) bir iştiraki haline geldikten sonra da hızla büyümeye devam etti.

CTech Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat, paydaşlarına katma değeri yüksek ürün ve çözümler sunma vizyonuyla faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtirken geride bırakmaya hazırlandığımız 2022 yılını değerlendirdi ve 2023’ten de beklentilerini anlattı:

“2022 yılı Ctech için hedefleri açısından gelişerek, büyüyerek ve hedeflerimize yaklaşarak geçti. Esas itibariyle biz son 3 yıldır önemli bir gelişme evresindeyiz. Son 3 yılımızı artan bir tempoyla gelişerek sürdürüyoruz. Bunun böyle olmasında esas etken, 18 yıldır faaliyet gösteriyoruz, yılladır yaptığımız çalışmalarımızın bazılarının artık ürüne dönüşmesi, tekrarlanan satışlara dönüşmesi var bunu her seferinde vurguluyoruz. Bu bizim için önemli bir vizyondu önemli bir hedefti bunun meyvelerini toplamaya başladık. Bunlar bizim cirolarımıza da yansıyor.

Son 3 yıldır cirolarımız katlanarak artıyor. Aslında biliyorsunuz 3 yıldır yaşanan ekonomik koşullar bütün herkes için zorlayıcı. Bu koşullara rağmen cirolarımızın artarak gelişmesi bizim 18 yıldır, baştan beri vermiş olduğumuz emeklerin meyvelerini almaya başladığımızın göstergesi.

Burada ben özellikle birkaç örnek vermek istiyorum; biliyorsunuz 2013’ten beri Ctech hareketli mobil uydu haberleşme terminalleri üzerine faaliyet gösteriyor. Ve ANKA ve Aksungur İHA’ları CTech’in sağlamış olduğu uydu terminalleri ile görev yapıyorlar. Başarı ile görev yapıyorlar.

Uydu terminallerimiz 50 bin saatlere ulaşan, sahada, tecrübeye ulaştı. Artık biliyorsunuz bu teknoloji hazırlık seviyesinde 9’ncu seviye, önemli bir seviye. Bu ürünlerimiz 9’ncu seviyeyi yakalamış ürünler. Ve bugüne kadar almış olduğumuz siparişler itibariyle de, bunların önemli bir kısmını 2022 yılında aldık aslında, biz 80’li rakamlara kadar yaklaştık. Önümüzdeki yıllarda da bu siparişlerin artacağını öngörüyoruz.

Bu bize ne getirdi; bir kere Ctech’e güçlü bir büyüme desteği getirdi. Önümüzdeki yıllarda da süreceğini öngördüğümüz önemli bir desteği sağlamış oldu…”