CTech | CTECH Genel Müdürü Fırat: “Uydu terminallerimiz yurt dışında büyük ilgi görüyor”

CTECH Genel Müdürü Fırat: “Uydu terminallerimiz yurt dışında büyük ilgi görüyor”

CTech | CTECH Genel Müdürü Fırat: “Uydu terminallerimiz yurt dışında büyük ilgi görüyor”
3 Ağustos 2023

CTECH Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat, 19 Haziran Pazartesi günü Fransa’nın başkenti Paris’te başlayan ve halen devam Paris Air Show’da Defensehere.com’un sorularını vevapladı.

CTECH’in yurt dışı iş geliştirme ve ihracat faaliyetlerine her geçen gün daha fazla ağırlık verdiğini belirten Fırat, şunları söyledi:

‘’CTECH olarak 2005 yılından itibaren Paris AirShow’a katılmaya çalıştık. Yani birçoğuna katıldık. 2023’de yine Paris Air Show’da bulunuyoruz. Ama bu sefer tabii ki 18 yıl sonra ürünleriyle, yetkinlikleriyle ve tecrübesiyle çok daha gelişmiş bir CTECH var.

Paris Air Show’da, TUSAŞ’la birlikte bizim uydu terminallerimizin yıllardır uçtuğu Anka ve Aksungur insansız hava araçlarıyla birlikte uydu terminalimizi de sergiliyoruz. Bu terminaller bizim ürün ailemizde gittikçe yeri artan, genişleyen, ürün ailesi olarak yeni çeşitlerini, yeni türlerini çıkardığımız uydu terminalleri. Ve bu özellikle yıllardır sahada uçmaları nedeniyle de çok daha fazla ilgi görmeye başladı.

CTECH olarak biz hep üzerinde duruyoruz. Bu ürünlerimizin olgunlaşması firmamızın gelişmesi ve uluslararası ilişkilerimizin de gelişmesi ve tabii ki Türk savunma endüstrisinin yaşadığı gelişmeyle birlikte son yıllarda uluslararası ürünlerimize olan ilgi de arttı.

Özellikle Paris AirShow’da noktasal olarak yaptığımız, yapmakta olduğumuz iş geliştirme faaliyetlerinin tamamlayıcısı olarak bir seri görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler hem iş birliği yaptığımız uluslararası firmalarla oldu hem platform sahipleriyle oldu, hem de kullanıcılarla oldu.

Örneğin bugün Malezya Hava Kuvvetleri Komutanı’nın özellikle CTECH ekibiyle görüşmek üzere bizimle planlama yapmıştı ve görüşmemizi yaptık. İnşallah önümüzdeki süreçte CTECH’in uydu sistemlerini Malezya’da da göreceğiz. Bu bir örnek tabii ki. Bunun gibi muhtelif ülkeler CTECH ürünlerini kullanmaya başlayacaklar. Tabii ki bunların çoğu burada görmüş olduğunuz insansız hava araçlarının o ülkelerin semalarında yer almasıyla bu vesilelerle oluşuyor. Ancak Malezya örneğinde olduğu gibi bizim uydu terminallerimizin müşterisi ve kullanıcısı haline gelmeleri bizi aslında orada yeni fırsatların da kapısını açıyor. Malezya Hava Kuvvetleri Komutanı’yla bugün bunları görüştük. Bunun gibi Paris Air Show sırasında işlerimizi daha da genişletmek adına görüşmelerimiz oldu, olmaya da devam ediyor. O açıdan güzel ve faydalı bir fuar oldu bizim için.’’