CTech | CTech, NATO’nun Haberleşme Sistemi İhalesinde Boy Gösteriyor

CTech, NATO’nun Haberleşme Sistemi İhalesinde Boy Gösteriyor

CTech | CTech, NATO’nun Haberleşme Sistemi İhalesinde Boy Gösteriyor
7 Eylül 2023

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen IDEF’23 kapsamında Ctech Genel Müdürü Cüneyd Fırat Defence Turk’e özel açıklamalarda bulundu. CTech’in HÜRJET ve ANKA-3 projelerindeki rolüne ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat firmanın tüm alt yapısından bahsetti.

Ctech’in NATO tarafından düzenlenen ihalede boy göstereceğini belirten Fırat, şu ifadeleri kullandı:

“Karıştırmaya dayanıklı uydu terminali ile NATO’nun ihalesine gireceğiz. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlayacak bir ürün. Zor bir teknoloji. Saniyede binlerce frekansı atlıyor. Uydudan bunu yapmak çok zor. Senkronizasyonu sağlamak zor bir durum, yıllarımızı verdik. Güzel bir ürün çıktı. Kullanıcı da memnun kalacak buna inanıyoruz.”

Farklı platform ve alanlarda çalışmalar yürütüldüğünü belirten Fırat, Ctech’in uzay platformları için yapılan çalışmalarından da bahsetti. Fırat, şu ifadeleri kullandı:

“Ctech, uzay kesiminde de var. TÜRKSAT 6A uydusunu gerçekleştiren konsorsiyumun bir üyesiyiz. Uydunun kontrol haberleşmesi olan telemetri ve mesafe ölçüm sisteminden sorumluyuz. Uydu testleri yapılıyor şu anda. Bizim sistemlerimiz testleri başarıyla geçti. 2024’ün ilk yarısında uyduyu fırlatma planı var. Henüz uydu fırlatılmadı ama biz yeni fırsatlarda yer almaya başladık.”