CTech | CTech’ten İDA’lar için 4 Bantlı Link Çalışması

CTech’ten İDA’lar için 4 Bantlı Link Çalışması

CTech | CTech’ten İDA’lar için 4 Bantlı Link Çalışması
2 Ekim 2023

Türk savunma endüstrisinin önemli oyuncularından CTech’in Mühendislik ve Programlar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nurşen Sarı ve Programlar Direktörü Hüseyin H. Erkut’un katılımı ile yeni nesil haberleşme çözümleri Ağ Merkezli Sohbetler’in 56. bölümünde konuşuldu. Bu bağlamda Erkut, CTech tarafından insansız deniz araçları için geliştirilen 4 bantlı link çözümü hakkında açıklamalarda bulundu.

Kullanıcıya esneklik ve yedeklilik sağlayan sistem hakkında konuşan Erkut, şu ifadeleri kullandı:

“Bir kaç sistemi birleştirmek üzerine çalışıyoruz. İnsansız deniz araçları için patent aldığımız bir modül ürünümüz var. Ürün, GSM hatlarını birleştiren ve müsaitliğine göre verileri gönderen bir sistem. C bant, L bant, K bant ve GSM hatlarının dördünü bir platformda birleştirdik. İDA’lar için böyle bir sistem sunduk. Bu sistem kara ile deniz aracı arasında bu dört kanalın en müsait olanını veya sizin istediğiniz kanalı kullanıyor.”

 

ANKA-3’e yerli SATCOM

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen IDEF’23 kapsamında Ctech Genel Müdürü Cüneyd Fırat Defence Turk’e özel açıklamalarda bulunmuştu. CTech’in HÜRJET ve ANKA-3 projelerindeki rolüne ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat firmanın tüm alt yapısından bahsetmişti.

Ctech’in SATCOM çalışmalarına yönelik gelişmelerden de bahseden Fırat, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Dünya’da önemli bir oyuncu olma yolunda ilerliyoruz. SATCOM, gittikçe daha yaygın kullanılıyor. İhtiyaç eskiden de vardı ancak SATCOM’un kullanım el verişliliği günümüzde olduğu gibi değildi. Uydu kapasitesi daha da el verişli olmaya başlayınca ve teknolojiler daha iyi ürünler ortaya koymaya başlayınca kullanım artıyor. Bundan sonra uydu haberleşme sistemlerini daha sık göreceğiz. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde bulut altı insansız hava aracına bile SATCOM entegre edebildik. O düzeye artık iniyor.”