CTech | CTech, Gyrokopter ve Uçan Araba Konsepti için Özel Görüş Hattı Ötesi Milli Haberleşme Sistemi Geliştirdi

CTech, Gyrokopter ve Uçan Araba Konsepti için Özel Görüş Hattı Ötesi Milli Haberleşme Sistemi Geliştirdi

CTech | CTech, Gyrokopter ve Uçan Araba Konsepti için Özel Görüş Hattı Ötesi Milli Haberleşme Sistemi Geliştirdi
3 Ekim 2023

CTech Bilişim, bir süredir özellikle VTOL İHA ve drone konseptlerine getirdiği haberleşme kabiliyetleri ile Gyrokopter ve uçan araba konsepti için “Özel Görüş Hattı Ötesi Milli Haberleşme” sistemi geliştirdi.

CTech Bilişim, yeni SCOFUS ürünleri ile uçan insanlı araçlar ve Gyrokopterler konusunda teknolojik katkılar sağlamaya devam ediyor. Firma, hava, kara ve deniz platformlarında görüş hattı ötesi haberleşme yeteneklerini farklı projelerde uygulama senaryolarını genişleterek sürdürmeyi hedefliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Dünya’da ilk kez asayiş görevlerinde kullanılacak olan Gyrokopter’in CTech’in milli haberleşme sistemi SCOFUS ile geniş alanlarda etki oluşturması bekleniyor.  Bu özgün çalışmanın uluslararası alandaki Gyrokopter uygulamalarına ihracat potansiyeline haiz olması bu anlamdaki başarıyı belirleyici faktör olacak.

Konu ile ilgili firmadan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gyrokopter projelerimiz ve Jandarma ile gerçekleştirdiğimiz testler sayesinde son dönemde haberleşme konusunda düşük gecikme ve maksimum mesafe sınırlarını zorlamaya devam ediyoruz. Yeni SCOFUS teknolojisinin en büyük özelliği, farklı haberleşme kanallarını tek bir kesintisiz linke dönüştürmek olup, RF, GSM ve uydu bağlantıları birleştirilerek uçuş mesafesi kısıtlarının ötesine geçilebilmektedir. Bu teknoloji, Gyrokopter kullanan jandarma gibi kurumların faaliyetlerini ve projelerini desteklemek adına teknolojik fayda sağlamaktadır. Ayrıca, geleceğin konsepti olarak gördüğümüz uçan insanlı otomobillerin haberleşme teknolojisi ihtiyaçlarını Türkiye içinde Aircar gibi başarılı firmalarla işbirliği yaparak karşılamaktayız.  Bu projelerin çıktısı olarak yurtdışı ihracat fırsatlarını ülkemize kazandırmak istiyoruz. Kamu güvenliği konusunda uzun süredir ürün ve çözüm geliştirdiğimiz bir alandır. Gelecek vizyonumuzda olan uçan insanlı araç konseptlerinde ise Aircar gibi önemli firmaların çalışmalarına katkıda bulunuyoruz. Bu alanda dünya çapında öne çıkan alan özel haberleşme çalışmalarıyla yurtdışı projelerin ilgisini çekiyoruz. Umuyoruz ki gelecekte gökyüzünde başarıyla işletilecek sivil uçan araç konseptlerinin önemli bir parçası olacağız.” denildi.