CTech | Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A 2024’te uzaya fırlatılacak

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A 2024’te uzaya fırlatılacak

CTech | Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A 2024’te uzaya fırlatılacak
3 Ağustos 2023

Türkiye’nin yerli ve milli haberleşme uydu projesi Türksat 6A, 2024 yılının ilk çeyreğinde fırlatılacak.

Milli haberleşme uydu platformu Türksat 6A, TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK UZAY ve CTech konsorsiyumunda geliştiriliyor.

Savunma, güvenlik, havacılık, uzay, telekom ve yayıncılık alanında faaliyet gösteren CTech Bilişim Teknolojileri, Türksat 6A projesinde, telemetri ve telekomut alt sistemlerini üretiyor.

Telemetri ve telekomut sistemleri nedir?

UYDU TELEMETRİ VERİCİ

Yer sabit uydularda kullanılmak üzere tasarlanan telemetri verici, uydu üzerinde üretilen telemetri verilerinin faz modüleri olarak yer istasyonlarına aktarımını sağlıyor.

Bu telemetri verileri, uydu üzerinde yer alan ekipmanların çalışma durumları veya uydunun tam yönelimi gibi görev açısından kritik olan verileri kapsıyor. Ku-Bant’ta çalışan Telemetri Verici, günümüz teknolojisine uyumlu olarak geniş bantlı ve yörüngede frekans değiştirebilme yeteneğine sahip bir ürün olarak yer alıyor. Hem Telemetri Verici hem de İşaret Sinyali Verici olarak konfigüre edilebilme ve çalışabiliyor.

UYDU TELEKOMUT ALICI

Yer sabit uydularda kullanılmak üzere tasarlanan telekomut alıcı, yer istasyonundan gönderilen uydu kontrol komutlarının alınıp demodüle edilerek komutları işletecek olan uydu yönetim birimine aktarımını sağlıyor.

Zaman işaretli olarak alınan kontrol komutları uydunun hareketi, uydu üzerinde yer alan diğer ekipmanların açılıp kapanması gibi işlevlerin kontrol edilmesine yarıyor. Ku-Bant frekanslarında çalışan Telekomut Alıcı, günümüz teknolojisine uyumlu olarak geniş bantlı ve yörüngede frekans değiştirebilme yeteneğine sahip bir olarak yer alıyor.

Bu çözümlerle birlikte Türksat 6A uydusu, görev ömrü boyunca kesintisiz olarak 7 gün 24 saat yer istasyonu ile haberleşebilecek.

Türksat 6A yerli ve milli haberleşme uydusu, Türkiye’nin uzay alanındaki yeteneklerini daha da ileri götürecek.

Türkiye uzayda kendi uydusuyla temsil edilen 10 ülkeden biri olacak

TÜRKSAT 6A bitirildiğinde Türkiye’nin haberleşme uydusu sayısı toplamda 6’yı bulacak.

TUSAŞ Uzay Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Nas, “Titreşim testlerine, akustik testlerine sokacağız. Bir takım kütlesini ölçtükten sonra elektromanyetik etkileşim odamız var. Onla ilgili testleri sokup, anten testlerine soktuktan sonra uydumuzu bitireceğiz” diye konuştu.

Nas, “TÜBİTAK Uzay liderliğinde geliştirilen ilk yerli ve milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’nın elektrikli itki sisteminden yıldız izlerine kadar kritik ekipmanlarında Türk mühendis ve teknisyenlerinin imzası var.” diye devam etti.

DÜNYADA 5-6 ÜLKE YAPABİLİYOR

Türksat 6A’daki en önemli yerli ve milli teknolojilerden bir tanesi elektrikli itki motoru, kimyasal yakıt kullanmadan elektrikli itki teknolojisiyle uydunun yönlendirildiği bir teknoloji, Bunu dünyada yapabilen 5-6 ülke var. Türksat 6A’ya entegre edildi.