CTech | ANKA-3’e yerli SATCOM   CTech Stratejik Yerlilik Sağlıyor!

ANKA-3’e yerli SATCOM CTech Stratejik Yerlilik Sağlıyor!

CTech | ANKA-3’e yerli SATCOM   CTech Stratejik Yerlilik Sağlıyor!
7 Eylül 2023

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen IDEF’23 kapsamında Ctech Genel Müdürü Cüneyd Fırat Defence Turk’e özel açıklamalarda bulundu. CTech’in HÜRJET ve ANKA-3 projelerindeki rolüne ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat firmanın tüm alt yapısından bahsetti.

Ctech’in SATCOM çalışmalarına yönelik gelişmelerden de bahseden Fırat, şu ifadeleri kullandı:

“Dünya’da önemli bir oyuncu olma yolunda ilerliyoruz. SATCOM, gittikçe daha yaygın kullanılıyor. İhtiyaç eskiden de vardı ancak SATCOM’un kullanım el verişliliği günümüzde olduğu gibi değildi. Uydu kapasitesi daha da el verişli olmaya başlayınca ve teknolojiler daha iyi ürünler ortaya koymaya başlayınca kullanım artıyor. Bundan sonra uydu haberleşme sistemlerini daha sık göreceğiz. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde bulut altı insansız hava aracına bile SATCOM entegre edebildik. O düzeye artık iniyor.”

Ctech ürünlerinin ihracatı gerçekleştirilen diğer Türk savunma sanayii ürünleri ile birlikte farklı ülkelerde de görülebildiğini belirten Fırat, şu ifadelere yer verdi:

“Ctech uydu haberleşme ürünleri platformlar üzerinde yurt dışına da çıkmaya başladı. Şimdi bir grup arkadaşımız Çad’da. Malumunuz TUSAŞ, Çad’a ANKA İHA tedariki gerçekleştiriyor. Bu durum bundan sonra daha da artacak. Ctech önümüzdeki yıllarda inşallah önemli bir oyuncu olacak. Büyük bir potansiyel. NATO’ya davet aldık. Bundan 3 yıl kadar önce NATO, Ctech’i ziyarete geldi. Malezya’da da Ctech ürünleri ANKA İHA sayesinde kullanılacak.”