CTech | NATO’nun Haberleşme Sistemi İhalesinde Türk Aday: CTech

NATO’nun Haberleşme Sistemi İhalesinde Türk Aday: CTech

CTech | NATO’nun Haberleşme Sistemi İhalesinde Türk Aday: CTech
7 Eylül 2023

CTech’in Karıştırmaya Dayanıklı Uydu Terminali NATO’nun haberleşme ihalesine girmeye hazırlanıyor. IDEF’23 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın üçüncü gününde Ankara Bölge Müdürü Mustafa Düzgün, ihale ve geliştirdikleri ürün hakkında Marinedeal News’e özel açıklamalarda bulundu

NATO’nun yer istasyonları modernizasyonu kapsamında tüm platformlara yönelik hizmet alma niyetinde olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Düzgün, “Elektronik harbe karşı dayanıklı modemlerin tedariki projesi kapsamında çağrı yapıldı. Bu çağrı sadece Fransa ve Türkiye’ye yapıldı. Sebebi de yeteneği ve ürünü olan firmaya sahip iki ülke olarak bizlerin görülmemizdi. Önümüzdeki günlerde bir doküman yayımlayacaklar ve buna göre de bir teklif süreci başlayacak. Ctech olarak ülkemiz adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Karıştırmaya Dayanıklı Uydu Terminali’nin yaklaşık yedi yıllık bir süreçte geliştiğini ifade eden Düzgün açıklamalarına şöyle devam etti:

Şu anda da Türk Silâhlı Kuvvetleri’ne teslimatlarımız sürüyor. Buradaki en güzel olaylardan birisi; önce biz Türkiye’de kendi silâhlı kuvvetlerimize bu yeteneği kazandırmış olduk, arkasından NATO, bu yeteneğimizi gördükten sonra tüm NATO yer istasyonları modernizasyonunda bunu kullanma arzusunda oldular. Kendilerine geçen yıl yaptığımız ürün tanıtımından çok memnun kaldıklarını gördük. İnşallah güzel bir yarış sonunda ipi göğüsleyen Türkiye adına Ctech olur. Bu kadar teknolojik bir ürünün, son dönemlerin en gözde haberleşme çeşidi olan uydu haberleşmesinde kullanılmasından ve NATO’nun bütün sistemini güvenle teslim ettiği ürünü vermekten biz de ayrıca mutluluk duyacağız.

Terminal, geniş bir bant genişliğinde, frekansını sürekli değiştirerek orada haberleşme olmadığı sanılacak kadar kısa kaldığı için önemli bir korumaya sahip. Ayrıca sürekli değiştiği için frekans bir bandı bastırmak, karıştırmak kolay değil. Bölüm bölüm karıştırabilirsiniz. Bu durumda da zaten diğer yerlerden haberleşme gittiği için sizin haberleşmeniz kesintisiz devam eder. Saniyede birçok yüz kez frekans değiştirerek haberleşmenin yakalanma ihtimâlini ortadan kaldıran bir terminal.